Drömgränsen passerad!!! 47:an gjord! Racerapport Falken.

magnus_moss

Racing is life!
Gick med
11 Aug 2003
Ort
västkusten
Hoj
Kawasaki Supersport, KTM Supermono, ISR Forgotten Era, Honda CB750
47!!!!!!!!!!! Härligt! Ja då menar inte att det är härligt att vara 47 år (det är dock rätt ok) utan att det är härligt att passera drömgränsen på Falken. Nu kan jag stolt säga ”Nu kör jag 47:or på Falken!!!:)
Det började ju fint med upptorkande på lördagsmorgonen (fredagsträning är för tunnisar!!:D ). Upptorkande är tydligen min melodi (minns femte startposition i upptorkande för två veckor sedan på Åsen:yoparty ) då jag vinglade in 48,7 och 12:te tid i första passet. Gott. Helge Spjeldnes körde ett varv och drog in 46,4 i ett smalt torrspår! :tummenupp
Andra passet var konstigt. Körde FORT! Tog i och var fast övertygad att jag slog in en 47:a men icke! 48,4 blev det och mitt gamla pb på 48,1 stod sig. Och jag som tog i sååå. Tre tiondelars sänkning på en 1000%-ig insatsökning...:gnissla Hmmmmm. Hade 17:de träningstid med MÅNGA förare några tiondelar framför. Det fanns hopp…

Söndag och warm-up. Gjorde vad plikten krävde och daskade om någon okänd på yttern in i ginsten och kunde köra ikapp Erik och Morgan Rejnäs (Tack för den andliga boosten:tummenupp ) så läget kändes rätt OK. 12:te tid.

Rejs-time. Många gäster hade det varit i boxen och kaffet blev svartare och starkare ju längre klockan gick över tolv. Tre bullar och en banan så var jag i form. Vid ett var det dags för toabesöket och efter det var jag REDO! Hade ett stort leende på läpparna när jag rullade ut till start: Det här skulle bli KUL!
Lamporna slocknar och jag kommer iväg bra! Inte så bra som Erik (hän ÄR kvick av linjen!) som ligger tre platser framför men dock på 13-14:de plats. Drar innern i Nyhem och passerar Flaykay (?) och sätter efter de andra. Efter några varv får jag en fin utgång ur högfartarn och Erik passeras utan problem. Sedan ligger Johan Klarin, Rejnäs och ett gäng till framför och trots att jag tar i så det slår lock för öronen så ööööööökar avståndet låååååångsamt. Kan inte hålla. Någon kör om mig men på sista varvet kan jag slå tillbaka! Skööönt. Blir 14 i mål med ett helt underbart personbästa på 47,979 och det är på tusendelen exakt detsamma som Eriks nya pb! Helt osannolikt men sant! Kul!:)
Glad. Kul. I år har jag satt personbästa på alla banor. Kul. Ett roligt år har det varit. Tack alla kul typer där ute. Racing vore inte roligt utan er… :tummenupp det skulle liksom bli ensamt och tråkigt! Ingen som lyssnar på mig när jag pratar och så. Bara det! Tack för goa flabb och så syns vi nästa år.
Säsongsstart på Assen???? Hur många svennar blir vi i år?
 
Ja du Mozzberhk.
Jag får sväla stoltheten och grattulera.

En annan hade oxå 47orna i sikte men jag gick bet :gnissla

Snygg omköring på mig och jag orkade aldrig komma ikapp dig igen.
(tappade dessutom ett par gubbar till)

I år har du nog tusan varit före mig vid dom flesta racen.
(I fjor var det dock inte så)

Grattis till 47an och en bra säsong för dig!

:tummenupp
 
Vi började året lite trögt på Assen, Jorpes fegade och höll sig på hjulen hela påsken, men hjälten Mozz totalmulade stolt sitt fullkittade kåpset redan på WU.

Mozz fick skadad stå över ett viktigt race medans Jorpes enkelt kunde plocka extra gratispoäng.

Sedan vände det, Jorpes tappade fokus Medans Mozz finslipade på sin nya plan, det gick ett par race där Jorpes tog rygg på Mozz i hopp om att få draghjälp, Jorpes blev den ständige tvåan.

Inför finalen på Falken så hade vi en plan, fulkåpor på och sedan laddade vi så det sjöng i asfalten, Jorpes tog rygg på fel gubbe och lyckades av misstag hamna på pole i femte led, men Mozz stod givetvis nästan brevid.

WU kördes med fulkåpor men sedan var det slutlekt, nyvaxade kitkåpor med CV 0.34 monterades strax innan lunch (vi mekaniker sov lite längre denna vackra morgon).

Röd och grann som en furie lyste den superpreppade räcern i höstsolen, det turkiska kaffet luktade i hela pit boxen och nervösa blickar från Jorpes gjorde att vi nu hade segervittring.

Line up och iväg på sightsing lap (det heter sighting lap men det liknar mest sightsing).

Röd flagga och skylten dyker upp, lamporna slocknar och Jorpes dyker som en skållad iller genom hela fältet, Mozz tar det lugnt och börjar metodiskt sin klättring mot seger.

Snart ser han en hoj med den färgen som var populär på toaletter och porslin 1974, fesblå kan bara betyda en sak, jag ska om ryter Mozz och trycker sig förbi Jorpes med ett hånflin.

Resten är en barnlek och Mozz seglar in som värdig vinnare i SST-600 Bottom Swamp.

Att det låg några precis före spelar inte så stor roll, det är Jorpes man vill ha säger Mozz med ett stomatolsmile.

Teamet har jobbat hårt hela säsongen men det har gett utdelning.

Vi tackar alla sponsorer och besökare samt hälsar er välkommna 2008.

/L.Ökmeken
 

Bifogat

  • 1.JPG
    1.JPG
    73.7 KB · Visningar: 77
  • 2.JPG
    2.JPG
    106.1 KB · Visningar: 73
Last edited:
Ja det var helsike... Nu har ju både du & Jorpes åkt fortare på falken än föredettingen DonQ. Jag är riktigt imponerad av farbror!! :tummenupp

Grattis vettja...
 
Grattis gubbe! :tummenup

Det är kul att ha er i depån, vi garvade gott åt din uppvärmning inför WU! :D

Vem blev eg bäste svensk i det där racet du pratar om? ;)
 
Grattis gubbe! :tummenup

Det är kul att ha er i depån, vi garvade gott åt din uppvärmning inför WU! :D

Vem blev eg bäste svensk i det där racet du pratar om? ;)
Vi kom över en hemligstämplad suddig bild tagen med spionkamera från Hobbex, detta är bevis på att du har försökt att kopiera Mozz överlägsna klassiska körstil, but there can be only one Mozz.

Oscar är numera hedersmedlem i TIBA.
 

Bifogat

  • Oscar TIBA.JPG
    Oscar TIBA.JPG
    62.1 KB · Visningar: 76
Ja du Mozzberhk.
Jag får sväla stoltheten och grattulera.

Snygg omköring på mig :tummenupp

Tack!! Just den omkörningen är jag glad för! Brukar vara dålig på att utnyttja luckor som dyker upp men där bet jag ifrån på ett som jag tycker OK sätt! Hoppas du tycker detsamma!:D

Ja det var helsike... Nu har ju både du & Jorpes åkt fortare på falken än föredettingen DonQ. Jag är riktigt imponerad av farbror!! :tummenupp

Grattis vettja...

Tack! så gott som det gick då för ett år sedan!!! Jag trodde knappast att jag skulle kunna slå den tiden. Det var ett helt maniskt race! Kul! Ännu roligare att jag nu faktiskt är snabbare än dig!! På Falken iaf!

Och vad gör du nästa år.... Det måste nästan bli STK 600... Eller?

Grattis gubbe! :tummenup

Det är kul att ha er i depån, vi garvade gott åt din uppvärmning inför WU! :D

Vem blev eg bäste svensk i det där racet du pratar om? ;)

Tack! Men vad hände inför warmup? Vad gjorde jag då? :confused: Glömt!

"Och så vill vi gratulera vinnaren i SVENNERACET, Oscar "somhellreätertårtaänkörpåAssen" Håkansson!!!!!" :tummenupp

Oscar är numera hedersmedlem i TIBA.

Snyggt!!! Snart knäskrap där!!!:tummenupp
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top