Hojstyre stulet

Kaitzor

Ny medlem
Gick med
18 Mar 2004
Ort
Bromma
Hoj
SV1000S (såld)
När jag kom till garaget i morse såg jag att nån hade snott styret till min gammelhoj (GSX400F från 1982). Dom hade klippt av alla kablar och snott med sig styret, fästplattan och skruvar. Man undrar ju varför nån vill ha ett styre från en sån gammal hoj, eller om det bara är nån som vill jävlas.
Hojen har fått stå ifred i detta garage i över 2 år..
Känns så hemskt tråkigt eftersom jag fixat till den hojen för att sälja den nu. Den hade tom gått genom besiktningen utan anmärkning och går som en klocka. Och så händer det här..

Nu känner jag att jag inte vågar ha kvar min SV i garaget, bredvid GSXen. Den har också, hittills, fått stå ifred. Och den var tack o lov helt orörd i morse, men vem vet hur länge till..

Om det är nån som har en garageplats över nånstans i Brommaområdet eller liknande så får ni gärna hojta till!
 
Nu har man fan hört allt.
kanske inte ska låta frugan gsx400 stå med nycklarna i.
 
Man får ju snart börja överväga att rulla in hojen i lägenheten varje kväll... idioter
 
Jag håller med. Det är en massa tattare där ute.

Jag fick inbrott i skåpbilen förra veckan där de snodde stereon, men lämnade kvar displayen samt en shiftnyckel. De bröt upp hela plasten, istället för att lossa 2 skruvar som skulle lossat allting utan att ta sönder det.
 
Man undrar ju varför nån vill ha ett styre från en sån gammal hoj, eller om det bara är nån som vill jävlas.

Det tragiska är nog att det bara ska jävlas..... Hoppas du får tag i en annan garageplats men varför ska man behöva byta för att det finns idioter???:confused:
 
Jag håller med. Det är en massa tattare där ute.

Jag fick inbrott i skåpbilen förra veckan där de snodde stereon, men lämnade kvar displayen samt en shiftnyckel. De bröt upp hela plasten, istället för att lossa 2 skruvar som skulle lossat allting utan att ta sönder det.

Av mig snodde de Stereo, slutsteg och bas. Men de lämnade kvar överbryggningskablarna samt RCA-adaptern som är ett måste för att kunna använda sig av steget. De vet egentligen inte vad de stjäl, men de tror att det är stora pengar i det. Klart bevis på att tjuvar och annat löst folk inte är potentiella nobelpristagare.


Snott styret? :va Siste idioten är inte född än...
 
Om du sett filmen kommer du kanske ihåg?! I scenen där Bruce willis smetar någon sorts färg på bilen. Man kan säga att om han smetat in styret med den så hade han inte behövt oroa sig för fler stölder:D

Just ja! Det va inte direkt igår man såg den... Jag ber så mycket om ursäkt!
 
Nyheter
Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Back
Top