Krashpuckar till Fireblade

Macaper

Ny medlem
Gick med
12 Sep 2006
Ort
Göteborg
Hoj
kastrerad
Vet inte hur många sidor jag har läst igenom från diverse tillverkare, distributörer, butiker mm, men känner ändå att jag inte riktigt är nöjd så tänkte jag skulle fråga om lite råd.

Krashpuckar till en 1000 rr ,06a där man inte behöver borra i kåporna. Vilka ska man ha egentligen. Finns ju på flera sidor, men 1500 spänn + frakt för 2 plasttänger med två fästen känns ju lagom kul.

Finns det verkligen inga billigare alternativ?
 
Billigt o bra, 34$ inkl frakt eBay. Men dessa kräver nog att borra i kåpor (vilket i sig är nog det bästa, eller iaf det mest hållbara).

No-cut framesliders, är nog inte alls lika hållbart som dom ovan... men du slipper borra i kåporna.. 39$ exkl. frakt no-cut
 
De där no cut-arna ser ganska tveksamma ut. Alldeles för tunn platta och motorfästet ser dit svetsat ut.
 
Macaper skrev:
2560457 Vet inte hur många sidor jag har läst igenom från diverse tillverkare, distributörer, butiker mm, men känner ändå att jag inte riktigt är nöjd så tänkte jag skulle fråga om lite råd.

Krashpuckar till en 1000 rr ,06a där man inte behöver borra i kåporna. Vilka ska man ha egentligen. Finns ju på flera sidor, men 1500 spänn + frakt för 2 plasttänger med två fästen känns ju lagom kul.

Finns det verkligen inga billigare alternativ?

Dessa är dem bästa :tummenupp
http://www.motovationusa.com/mvstore/Scripts/prodView.asp?idproduct=184
 
Last edited:
Det är bra jävla dyrt med 1500kr för ett par vettiga puckar...

frågan är om man inte ställa sig och göra ett par istället.... det är ju bara plasten som är svårigheten att göra, själva plattan borde ju göra sig bra i aluminium.... kanske dumt att ta en 10mm stålplatta.
 
fick hem mina puckar på 1 vecka när jag beställde från dom, samt att dom va vänliga att skriva att det va ett varuprov samt att det komericella värdet endast va 10 dollar, så ingen skatt....
1200kr
 
Nyheter
European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top