*DIABLO*
Guest
tja när man ska stå upp o köra bakhjul ska man stå på bak pinnarna eller ??
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kan vara bra att kunna klämma åt bakbromsenyamahaR6_03 skrev:2386064tja när man ska stå upp o köra bakhjul ska man stå på bak pinnarna eller ??

yamahaR6_03 skrev:2386064tja när man ska stå upp o köra bakhjul ska man stå på bak pinnarna eller ??

grejen e att de jag gtroode man skulle stå på fram oinnarna men de va några kompisar som sa att man skulle stå där bak, ska ut o testa lite imorrn o därför ville jag kolla lite med dem som kan lite merDregen skrev:2386072Jag vill se dig bromsa med frambromsen på bakhjulet! Det kan bli lite intressant....![]()
![]()
![]()
VARFÖR TAR DEN INGETDregen skrev:2386072Jag vill se dig bromsa med frambromsen på bakhjulet! Det kan bli lite intressant....![]()
![]()
![]()

yamahaR6_03 skrev:2386073grejen e att de jag gtroode man skulle stå på fram oinnarna men de va några kompisar som sa att man skulle stå där bak, ska ut o testa lite imorrn o därför ville jag kolla lite med dem som kan lite mer
så nu vet jag
Ja om du vill kan du göra som jag gjorde....dra up bå bakhjulet på tvåans växel ståendes på bakre fotpinnarna utan att kunna nå bakbromsen i tid och åk åt helvete.
Inte värt att chansa även om det kanske är enklare att stå på bakre fotpinnarna (om du vurpar ångrar du dig absolut). Kör vanligt och ha tillgång till bakbromsen så slipper du smaka asfalt som jag gjorde...
Som Tsunami sa, högerfoten på bromsen och vänstern på bakre fotpinnen är ett bra tips.

Räcker oftast att släppa gasen på stånka iaf, man kan ju öva på bakbromsen när man wheelar, utan att man för den sakens skull behöver vara nära på att slå över.om man bortser från datumet.. Så hinner säkert inte många bromsa ändå om det skulle gå så långt.. många som tror att dom skulle hinna..
Räcker oftast att släppa gasen på stånka iaf, man kan ju öva på bakbromsen när man wheelar, utan att man för den sakens skull behöver vara nära på att slå över.
Bara för att känna hur det känns att använda bakbromsen dvs...![]()
Jag brukar inte heller använda bakbromsen, har bara övat in det lite att använda den om det skulle gå åt helvete.Jag är en av dom som inte använder bakbromsen när jag wheelar.. har aldrig slagit över (peppar peppar).. vet vart balansläget är och vet hur jag kommer dit utan att behöva pimpla en massa och därmed riskera överslag.
I höstas övade jag på bakbromsen men då går själva whellien åt hel.... har väl dålig simultan förmåga..

Man behöver inte ha fötterna på fotpinnarna alls:
Eller så har man dom på dom främre:
![]()

|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |
|
|
KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?
KTM:s mellanklassraket får ... |
|
|
Nytt från Halvarssons: Mora V2
Halvarssons nya Mora V2 är ... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |