Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Med mönstrade däck ska du nog INTE försöka vända rotationsriktningen. Med vissa slicks är det inga problem, men folk som jag har pratat med säger att mönstrade däck funkar dåligt att vända.norrlansguld skrev:Vet att det finns dom som vänder på bakdäcket när det börjar bli slitet på ena sidan.
Går det att göra samma sak fram?
Om det går, visst räcker det i så fall att vända hela fälgen i stället för att lägga om däcket?
Nr:18 skrev:Med mönstrade däck ska du nog INTE försöka vända rotationsriktningen. Med vissa slicks är det inga problem, men folk som jag har pratat med säger att mönstrade däck funkar dåligt att vända.
norrlansguld skrev:Vad som kan vara problemet med att vända däcket, är att stommen inte är designad för detta. Är stommen radiell eller diagonal så gör det ingen större skillnad. Är den däremot i någon konstig vinkel, typ 45 graders lindning, blir belastningen under bromsning eller acceleration felaktig och kan påverka däckets egenskaper. För fäste i kurvorna blir belastning lika oavsett vilket håll du kör däcken åt.
Hur kan man veta vilken typ av stomme Bridgestone batlax bt001 har?
Går det däcket att vända? eller har det någon skum stome?
ulf_lundin skrev:Fattar inte hur man skulle kunna bygga en stomme så den blir rotationskänslig. Varje enskild kordtråd måste väl hålla samma vinkel över hela däcket. Håll med eller tala om vad det är jag inte fattat.
/u
Hur får man korden i olika vinklar mot färdriktningen beroende på från vilket håll man ser det ? Ett 'X' har samma vinkel både uppifrån o nerifrån, dvs framifrån o bakifrån på hojen. (Tänker mig att jag sitter på hojen o ser däcket/korden uppifrån. Spetsigare vinkel = mer åt radialhållet, trubbigare = mer åt diagonalhållet)EazyLiving skrev:Finns däck som faktiskt har korden lagd i annan vinkel än just diagonalt eller radiellt. Kommer inte ihåg vilka däck det är, men letar man lite på nätet så går det säkert att hitta.
![]() |
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär
Efter nästan två decennier ... |
![]() |
Yamaha debuterar med V4 i MotoGP
Yamaha har meddelat att för... |
![]() |
Hojmys i Ugglans Park
Ända sedan början av 90-tal... |
![]() |
MC-mässan 2026
MC-Mässan är tillbaka 23–25... |
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup
Harley-Davidson och MotoGP ... |
|
![]() |
BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien
Platsen för BMW Motorrad In... |
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |