Nu har jag kommit halvvägs i min fälgpolering
, bakfälgen är klar och nu väntar ekrarna och navet på svart färg
. Kommentera gärna resultatet


Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Tackar!spectre skrev:ser jävligt bra utfixa fler bilder när du är klar + när dom sitter på hojen
Nykan skrev:Nu har jag kommit halvvägs i min fälgpolering, bakfälgen är klar och nu väntar ekrarna och navet på svart färg
. Kommentera gärna resultatet
Ska börja med att bli klar med minaMiss_Orchidee skrev:Om jag skickar mina till dig, fixar du det med då??
Ja, som jag sa tidigare. Det tog kortare tid än jag hade förmodat. Blir faktiskt lite sugen på att ta svingen när man ändå är igång med polerandet.HanneZ skrev:Coolt, jag ska börja med mina snart!
Nykan skrev:Ja, som jag sa tidigare. Det tog kortare tid än jag hade förmodat. Blir faktiskt lite sugen på att ta svingen när man ändå är igång med polerandet.
Allt slippapper gick på ca 200kr på Biltema. Pengarna är nog inte största bekymret, det är snarare tålamodet som kan tryta. Har ingenting med kunskap att göra, föra ett slipapper fram och tillbaka kan dom flesta.JiMpA skrev:jäklar, snyggt gjort! vad har det kostat? man kanske skulle polera lite själv..
Nykan skrev:Ska börja med att bli klar med mina, men det är klart, mot en viss ersättning så kanske
Såg nu i din profil att det var någon som hade börjat gett sig på bakfälgen på din hoj, ruskigt fin hoj måste jag säga!
Själv tycker jag också om när grejerna är i bra skick!
samma här använde mig av färgborttagnig och det funka skit bra men nu har det jobbet avstannat för en tid. fick en parkeringsskada för 2v sedan. nu står hon på yamanacenter.....bivven skrev:tjabba!
JAg o en polare polerade ram o sving på en zxr750 för ett par år sen....vi använed oss av färgborttagning på ramen o svingen först, sen körde vi på med sandpapper. Det gick hyfsat men det tar en jävla tid!
lycka till!
/bivvo
HanneZ skrev:Det finns "Kiselkarbidbelagt våtslippapper" och "Aluminiumoxidbelagt Våtslippapper" på biltema. Vilken ska man använda? Vad är skillnaden?
/ Hannes
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |