Inställning EXUP och TPS YZF1000?

Johan

fd. EVIL
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
Hojlös :-(
Haynesmanualen är bedrövlig på att beskriva annat än var grejorna sitter. Hur justerar man lättast in EXUP och TPS sensorn på en Yamma thunderace?
Antar att det är samma procedur på flera yammor. Spamma alla tips om detta här för om ett par timmar åker skiftnyckeln fram och då är det lättare om man slipper gissa... :rolleyes:
 
Fan va snyggt Patrik. En TPS beskrivning också så kommer jag va kung i polarns garage ikväll och då kanske han bjuder på en bärs i midsommar... :öl
 
Jag kan skicka en liten hemmagjord instruktion på hur man ställer in den (på en Fazer 1000 visserligen, men eftersom det också är en Yamma, så borde det vara ganska likt tycker jag) :)

Hoppas att ni förstår bilden, annars är det bara till att fråga :tummenupp
 

Bifogat

  • tps inst..jpg
    tps inst..jpg
    86.3 KB · Visningar: 214
Härligt, detta forum är en riktig guldgruva. :tummenupp
Nu petade vi aldrig på TPS:en utan grävde lite till. Vi hittade inget eller väldigt lite spel på någon insugsventil. 2 st var inom tolerans resten var "way off" för lite. Kontigt att den är svårstartad :eek:
Vad orsakar för litet ventilspel? Slitage va? och är det för stort är det sotbeläggning eller? Vill bara bolla lite tankar som ni förstår. Antagligen är det ingen fara utan bara hög tid att justera (2800 mil).
 
Last edited:
Jepp. min YZF 750 manual har jag för mej säger första ventiljustering vid 4000 mil. Och just Thunderace o YZF 750 är nära besläktade, delar tom samma Haynes manual.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top