Varför kolfiber?

Bonzo

Trying real hard to be the shepherd
Gick med
20 Jan 2008
Ort
Örebro
Hoj
Kawasaki Z750 -82, Hillbilly edition & Suzuki CS125 -83
Det jag undrar över är varför så väldigt verkar vara tokiga i kolfiber. Det ska handlas stänkor, blinkers, tankpads, alla möjliga jävla kåpdelar. Allt i kolfiber. Eller rättare sagt, i de flesta fall "kolfiberutseende".
Alltså handlar det oftast inte om någon viktbesparing. Även om det är äkta kolfiber, hur mycket sparar man på en framskärm i kolfiber vs en i plast.
Är det så att ni som gör på detta vis tycker det snyggt och att det bara är jag som tycker det ser för jävligt ut?
 
Viktbesparingen är nog av mindre betydelse,kolfiber ger hojen lite liv där vanlig lackad plast känns lite trist.
 
Sen så hjälper det väl till lite om kolfiberskärmen är lite dyrare, och därmed "exklusivare". :tungan
 
Ska man köpa ny framskärm, hugger eller vad det nu är man vill införskaffa och original i plast gentemot en i kolfiber hamnar på snarlika summor så köper då åtminstone jag en i kolfiber.

Men det är min högst personliga åsikt!
 
Kolfiber är snyggt, om det är snyggt gjutet.

Jag tycker även att Kevlar och vanlig glasfiber kan vara snyggt på sina ställen.

Viktminskning skulle min hoj må bra av, men då snackar vi i storleksordningen 50kg minst.



Jag har inte en kolfiberpryl i min ägo då det inte passar på min hoj.
 
han vi inte talar oms sukka i kolfiberförklädnad såg riktigt snygg ut
 
kolfiber är mycket snyggare än vanlig lackad plast.

om man har haft pengarna så hade jag inte tvekat på att köpa alla kåpor/tank i kolfiber för länge sen :yoparty

vikten spelar mindre roll. för min del i allfall :D
 
Själv gillar jag den vävda looken som riktigt fiber ger, oavsett om det är glasfiber, kolfiber eller kevlar. Fejkfiber däremot är fånigt, ser inte snyggt ut och sparar ingen vikt.
 
Vi har lite utrustning på jobbet i kolfiber o det har imponerat på mig. Lätt, starkt, det tilltalar mig iaf.

Det ändrar inte form vid temperaturväxling heller, har nog ingen direkt funktion på motorcyklar dock =)
 
Kolfiber är snyggt om det brukas rätt, dvs mycket istället för att "stalja" huggern. Ske det va så ska det va. Det är ju trots allr ett material som är svinstarkt och lätt, dvs racing.

Att byta ut en sketen drevkåpa endast blir genast onödigt, men gillar man det och vill betala absurdum för det kan jag inte opponera mig. Fritt val.

På våra hojar som är massproducerad i formgjuten plast och aluminium med en billig lackering blir det mest tramsigt. Förnedringen är väl total när man ändå blir varvad av kan med 30 hästar mndre och 10 kilo mer?

(Har kolfiber på en del på bågen, ljuddämparna. Och de görjar ge sig och se fördjävliga ut...)
 
Själv gillar jag den vävda looken som riktigt fiber ger, oavsett om det är glasfiber, kolfiber eller kevlar. Fejkfiber däremot är fånigt, ser inte snyggt ut och sparar ingen vikt.
Vafan.
Vid din ålder skall du ju tycka att sånt är über ph1.
Gubbwannabe.
 
Vi har lite utrustning på jobbet i kolfiber o det har imponerat på mig. Lätt, starkt, det tilltalar mig iaf.

Det ändrar inte form vid temperaturväxling heller, har nog ingen direkt funktion på motorcyklar dock =)

Det gör det absolut. Om man använder det där det gör nytta. Såsom fälgar, sving och ram. Visst spar det lite vikt på kåporna också men det är mest för att det är ballt.
 
Stjäl tråden lite

Ska här i helgen kapa mina slipon som har ett hölje i kolfiber, de är inte direkt nya och skulle behöva en tuch-up.

Finns det något bra knep på det området?
slipa ytlagret, buffa upp och lägga ny klarlack, vad säger folket?
 
Back
Top