Hittade denna på Blocket. Vad tror ni. E det något att ha. Funkar den i STCC depån?
http://www.blocket.se/view/5510074.htm?caller=shl_s&l=0&c=1&city=0
Tacksam för svar.
/Erik
http://www.blocket.se/view/5510074.htm?caller=shl_s&l=0&c=1&city=0
Tacksam för svar.
/Erik
Blocket skrev:Årsmodell: 1989 Miltal: Mer än 20 000
Nu skall jag sälja min pärla. Den har gått 540 mil mot närmaste verksad sedan senast underkända besiktning.
Kupen är proffsigt inredd i grön nålfiltsmatta. 3 av 9 säten finns på plats, resten finns i ett förråd som jag tyvärr tappat bort nyckeln till. Bilen är nyrollad med överskottsbolagets antikvita lackfärg. Målningen är fackmannamässigt utförd.
Färdbromsen är dålig. Om man pumpar ett par gånger hörs ett metalliskt skrapljud. Förmodligen är det bromskolven som nöter mot skivan. Om man med kraft trycker i 2:ans växel och stöttar med handbromsen minskar farten.
Det är rost i en bärande balk. På ena sidan har är en plåt fastsatt med smältlim. Andra sidan bör stöttas upp med kemisk metall då besiktningsmannen slog sönder glasfiberspacklet. (Svart rostskyddsmassa ingår i köpet för att täcka lagningen)
Avgasaröret är lagat på minst 4 ställen med båtplast och sån där vit väv, så det luktar kemikalie i bilen när motorn blir varm. Det är dock inte så farligt längre då den värsta lukten var i början.
I övrigt är bilen välskött. Tex har jag alltid hällt i spillolja så fort motorn gått torr eller missljud uppstått.
Pris kan diskuteras.
Bifogat
Last edited: