konstigt ang. registreringsbeviset....

daggen

Ny medlem
Gick med
9 May 2004
Ort
Norr
Hoj
R6
kollade upp hojen jag funderar på att köpa på bilregistret.se
det ÄR en Husa 650 Motard men enligt bilregistret så är det en FE och hjuldimensionerna ska vara 18 tum bak o 21 fram. vad händer när man ska besikta då? måste man ha endurohjul då? Har sett några fler husabergare som det är på samma sätt med. Hur är det med era och vad beror detta på?
 
Är det en Husaberg som bygds som motard från fabrik står det 17" i regg paprena, men om det är en black/crome edition så är den godkänd för både 21"-18" och 17" men dessa modeller är inga "riktiga" supermotarder för det är endrofjädring på Black edition och cross fjädring på Crome edition och sen är det enduro broms & skiva fram.
 
min heter 600 FE i regbeviset men är reggad med 17" så frågan är om den du kollar på har "rätt" fjädring.
 
Hej

Jag har en XR650 -00 och det står i regbev att hjuldimensionerna är 21/18 så jag kollade med bilprovningen och deras svar var att det var ok att besikta med motardhjul (17'') etc. Vidare var det helt ok att besikta med cykeldator utan indikator för blinkers (dem såg man ju ändå) MEN det var inte ok att köra utan indikator för helljus.

Det verkar finnas olika uppfattningar om vad som är tillåtet, kanske beroende på att reglerna ändrats för nyare modeller (man har hört om "helfordons"-registrering där inget får avvika), men gör bara så att du ringer bilprovningens 24tim telnr och fråga för att vara säker.
 
Xo skrev:
men gör bara så att du ringer bilprovningens 24tim telnr och fråga för att vara säker.


heh.. och om man ringer dom så är det från person till person vad som gäller... jefflar va problem jag hadde när jag skule besikta min dr350 ifjol... den hadde inte varit besiktigad sen -96.. och dessutom var det alla enduromodellens grejjer som satt på den... mycke slit med växelströmssystem som knappt räcker till lyset.. :huvet
 
Mmm, det saknas ju klara oomkullrunkliga regler. De jag talade med på bilprovningen visste inte heller säkert först, utan fick kila iväg och tala med en "fordonsingenjör" som visste vilka regler som gällde för motarder och andra suspekta mackapärer.
 
Back
Top