Hjälp! Var hitta Rookie tabeller?

RR ABBE

Det är rätt kul ändå...
Gick med
9 Nov 2003
Ort
Malmö
Hoj
Tuono factory V4, Ducce 999 och en räser :)
Hallå alla där hemma i kalla sverige.
Eftersom jag inte har varit i Sverige sedan juli och inte kommer tillbaka förrän i maj nästa år skulle jag vilja få reda på vem som placerade sig var i Rookie 600 och 1000 i år.

Förrästen är det bara jag som tycker det är under all kritik att SVEMOs egna organ rr.se inte ger en sammanställning av alla sina klasser!!!

Är verkligen Sverige så svältföd på datornördar att ingen vill ta på sig ansvaret att sköta det bättre!!!!

Hoppas någon kan hjälpa mig.

Stefan
 
Anledningen till SVEMO inte har någon sådan tabell är för att den inte finns någon Rookie serie i den bemärkelsen. Men sen kan man ju göra en inofficiell sammanräkning på alla b-race som har varit. Luff har väl iofs en serie för Rookie i SO om jag inte har helt fel så han borde väl kunna ha en tabell.

EDIT: Och visst hade Luff seriesammanställningar för Rookie klasserna i SO:

http://www.karlskogamotorstadion.com/sosidor/so2008/totalresultat/points/r600.htm

http://www.karlskogamotorstadion.com/sosidor/so2008/totalresultat/points/r1000.htm
 
Last edited:
Anledningen till SVEMO inte har någon sådan tabell är för att den inte finns någon Rookie serie i den bemärkelsen. Men sen kan man ju göra en inofficiell sammanräkning på alla b-race som har varit. Luff har väl iofs en serie för Rookie i SO om jag inte har helt fel så han borde väl kunna ha en tabell.
Varför har man inte det egentligen? R600/R1000 har ju lika många race som dom stora klasserna, och blir man för duktig så klassas man upp, då borde man ju också ha nån slags tabell för att hålla koll på det?
 
Tack för svaren.

My-laps spenderade jag ett antal timmar på innan jag skrev den här tråden utan att hitta mer än två race från iår så antingen är SM arangörerna dåliga på att uppdatera eller så förstår de inte hur bra my-laps verkligen är!

Luffaren har sin egen serie och trots att jag tycke hans sida är minst lika dålig som RR.se så har han i alla fall serie tabeller för sina serier uppe. Dock är SO inte det samma som SM.

SM har så länge jag följt svensk roadracing haft tabeller för B-racing. För var det egna cuper för B-förarna. Jag började rejsa själv -92 och har följt sedan dess.

RR.se hade tabeller upp till i fjol när de ändrade utseende och jag tror de ändrade folk som skriver också. De som har tagit över har inte riktigt fattat att filk vill veta tror jag!

I alla fall tack för hjälpen.

Stefan från Singapore
 
"någon" tröttnade väl på att "ingen" vill hjälpa till trots "alla" vill ha men "ingen" orkar dra i det.
 
Är det någon som har gjort en tabell iår?
 
Tack!
Förstår inte varför du inte åkte till Knutstorp? Du hade bra chans att behålla ledningen om du varit med... :va
 
Last edited:
Back
Top