Abus Detecto X-plus 8077 - Låshållare???

Bass

Ny medlem
Gick med
9 May 2012
Ort
Uppsala
Hoj
Honda CBR1000RR 2017
Tjenare..
Gjorde det smarta... köpet av ett Abus Detecto X-plus 8077.
Jääävlar va stort o tungt det är. Får ju inte plats i kutsen. Och om jag mot förmodan skulle kunna klämma in det i kutsen på min S1000RR så lär det banka sönder PC5an o annat godis där.

Nån som vet om det är möjligt att köra det här låset och nån skivbromshållare eller nåt?
Får ju för mig att det kommer larma då?

Såg på Lelles att de har en hållare.
(under larmet längst ner på sidan)
http://www.lellesmcdelar.se/las-713/detecto_x-plus_8077_larmlas-B725
 
Får den bara plats bredvid PC5´an så borde du väl kunna fixera den med kardborreband eller motsvarande, PC5´an är ju ganska oförarglig och brukar gå att gömma rätt bra.
 
Har samma problem, mailade abus för några veckor sen och då sa dom att de inte visste om det ens skulle komma nån hållare till 8077. Men tydligen gick det väldigt fort att få ut den i butik, om inte lelles har gjort en miss på hemsidan.
 
Hehe, du har inte tittat in i kutsen på en S1000RR 12a va? :D
Med larmet också så är det absolut SMÄCKFULLT! Man får knöla in ett paket cigg och då kommer de ut krokiga sen ^^
 
Back
Top