Hade behövt få testa ett helställ i storlek 56 eller 58 jag, var in på Lindroths i luleå och dom hade bara 48-54 och 60 i storlekar.
Finns någon annan butik i luleå som säljer ställ? (yamahacenter?)
Eller har någon annan luleå-bo ett ställ i 56-58 jag skulle kunna få dra på mej bara för att...
På jobbet brukar man i sista utvägen försöka få knackat i en torx innan man börjar med huggmejsel/borra. Det brukar fungera, värm dock innan ifall skiten är locktitad.
Kan tillägga att jag skruvar i snöskotrar/båtmotorer på dagarna oxå.
anledningen till frågan är att jag har ett diskbråck och har alltid letat lätta hjälmar, till crossen kör jag airoh stelt easy millenium tex..
Men fastnade verkligen för shark modellen, måste fundera mera kring hjälmvikten känner jag.. kan bli tufft då jag upplever marushin hjälmen tung ibland :S
Sitter och spanar efter ny hjälm, har fastnat för Shark Race-R modellen, men den väger 1450gram!
Min marushin 999RS jag har nu väger 1100gram, blir det för tungt i längden att han 350gram extra hela tiden? Är ju inte skönt ha extra vikten nacken direkt :S
Någon som kör med blyhjälm och inte...