Skönt...och billigt när väl problemet blivit adresserat.
Korkad? Tror du är i rätt gott sällskap. Jag har naturligtvis inte gjort en sån tavla själv utan bara hört om nån som känner nån som klantat på det viset. Jomen....
Vägen till en relativ framgång är kantad av misslyckanden och halvmesyrer!![]()
Den blir inte lite väl kort sadeln? det bygger väl minst 3 cm upp och fram när du fixar stoppning
Jag är inte helt nöjd med sadeln, inte helt säker på att det blir den slutliga. Men kort vill jag ha den, och det blir tunn stoppning. Är lite inne på att försöka bygga en själv i glasfiber, men det är ju det där med tiden också, skulle ju vilja köra lite i sommar också.
Har inte blivit så mycket tid i garaget på sistone, men lite har iallafall hänt. Har börjat lacka tank och cuts. För att garantera att hojen ska se snabb ut så det blev gråmetallic från Ferrari.
Det kommer bli svarta stripes också, likadant som det vita på original färgsättningen. Tror det kommer att bli fint med röd ram. Köpte färg från http://www.lackman.se/ , kan verkligen rekommendera dem, mycket proffsiga och trevliga och de gav många hjälpande tips till en glad amatör.
Har köpt dekaler också, men efter en liten omröstning med mig själv så bestämde jag mig för att jag måste skaffa ett par dekaler med mer rött istället.
Elen är nästan klar och jag har skaffat konstläder till sadeln å tänkte dra igång sadelbyggandet i veckan. Hade tänkt använda liggunderlag som stoppning men det kanske blir lite väl hårt, vad tror ni? Kommer ju iofs inte bli nåt man tourar med iallafall, med tanke på sittställningen med cliponen å fotpinnarna, så det får nog bli snygg sadel framför bekväm sadel.
Originalljuddämparna är kapade och längden på grenrören kommer att bli perfekt med minizooomarna!
Ser ut som att det kommer att bli lite åka i sommar iallafall!
More to come!
Senast redigerat av Number 2 den 2012-05-27 klockan 21:33.
Förbannat snygg färg.
"Felet" var att jag monterat hjulet fel, liksom klämt ihop gaffeln så att den blev smalare nertill. Den fastnade då liksom och fjädrade inte tillbaka ordentligt.
Gaffeln är ju rätt mjuk, det är ju skillnad mot en modern hoj. Har du pumpat gaffeln? Det ska ju vara lite lufttryck i den. Var försiktig bara det är lätt att ha i för mycket, det ska vara 11-16psi. Jag använder numera en sån här, den är till mountainbikedämpare. (körde med tryckluften först och sköt en packbox direkt.)
![]()
skulle vilja se zoomisarna lite lätt uppåtriktade.. annars looking good!
Tog premiärturen på hojen i helgen. Blev visserligen bara lite fram och tillbaka på parkeringen. Har ju inga blinkers hastighetsmätare eller bakljus ännu och bakbromsen är inte fixad, saknar en bricka till banjobulten, men fan va fint den lät!!
Det är egentligen en filmsnutt men jag lyckades inte lista ut hur jag ska göra för att lägga upp den.
Försökte koppla in LED blinkers i helgen, men fick det inte att funka. Jag har köpt ett lastoberoende relä på biltema men när jag kopplar in det så går säkringen. Kan det vara för att det är glödlampor i instrumentpanelen? Jag tänkte att det kanske inte funkade att ha LED och glödlampa på samma slinga. Eller har jag bara kopplat relät fel?
Sen har jag ju funderat på ny hastighetsmätare, i den gamla är det ju glödlampor på blinkers å oljelampa mm. Nån som vet hur Acewell, Koso och liknande funkar, behöver jag motstånd till dem eller funkar det rakt på (typ inbyggt motstånd)? Kommer jag isåfall behöva ett motstånd på varje diod, eller finns det något enklare sätt? Enklaste är väl iofs att fortsätta med glödlampor men utbudet på LED är ju lite roligare.
Om säkringen går så har du troligtvis kopplat galet, alternativ om du har kortis någon annanstans i kretsen. Tänk på att det inte är säkert att stiften sitter likadant som på originalrelät. Går säkringen direkt när du pluggar in relät eller först när du slår på blinkarna?
Edit:
Det går alldeles utmärkt att ha LED och glöd i samma slinga. Själv har jag LED fram och originalglöd bak.
Senast redigerat av Bonzo den 2012-07-19 klockan 00:48.
Nu är jag igång igen! Arbetet har legat lite på is ett tag. Nu har jag rivit isär allt igen, gått över motorn med färgborttagning två gånger. Får nog köra två gånger till innan allt är borta. Sen ska den lackas svart.
Ramen ska svetsas lite sen blir den också svart. Förhoppningsvis blir det lite fler uppdateringar snart.
Undrade igår hur det gått med det här projektet...
Det var trevlig uppdatering!![]()
Sjukt snygg än så länge! Du får skicka den till mig när du är klar om du vill
![]()
Tackar!
Nån som vet någon som är bra (läs billig) på lite enklare svetsarbete i Göteborgstrakten? Jag måste få ordning på bakdelen. Var och pratade med hojpunkten på ringön. De räknade med att det skulle kosta 3-5 tusen, låter dyrt tycker jag, då kan jag ju köpa en egen svets!
Köp en egen svets så slipper du fundera på sådant i framtiden.![]()
Mitt cafe-bygge! - http://www.sporthoj.com/forum/showth...B750-caferacer
ne de är slut på bulltider nu, hade du bott i närheten av mig så skulle de kosta ett tack.![]()
Har man färdiga delar och vet hur det ska sitta ihop så finns det gott om svetsare som gärna tar ett "rastprojekt" för en billig peng eller lite fika. kolla runt i bekantskapskretsen och se vad dom har för möjligheter på sina jobb . om inte annat så blir det nog billigare att låta en mekanisk verkstad utföra jobbet istället för en mc firma.
Primer eller inte?
Hur ska man göra när man lackar en motor? Har sett någon här på forumet som använde Servalack utan primer och det blev bra men han hade ju gamla färgen mer eller mindre kvar. Min motor är ju metallren. Behöver man använda extra värmetålig färg, hur varmt blir det egentligen?
Nån lackkunnig som vet?
|
Kan du tänka dig gå på en RR-tävling i Sverige? | |
|
|
|