Skoj projekt
Har inte läst hela tråden men kanske en spjäll lägesgivare till insprutarhojar eller bilar vore nått
Dessa jobbar med 0 - 5 volt och ca 90 graders utslag
Sugen på att bänka?? Kan bjuda på en sådan
Peter
Skoj projekt
Har inte läst hela tråden men kanske en spjäll lägesgivare till insprutarhojar eller bilar vore nått
Dessa jobbar med 0 - 5 volt och ca 90 graders utslag
Sugen på att bänka?? Kan bjuda på en sådan
Peter
http://www.turbo-bike.com/
JAG har orginalet ( kinakopior börjar dyka upp )
Kör så de ryyker , Fast man inte får
Numera Dynobänksinnehavare
Jag tänkte att det var elakt att låta er vänta ända till söndag.
Mycket imponerande![]()
Hur är kraften i maskinen egentligen![]()
//steffe
-------------------------------------
Lekfordon Suka 750gsxr, Winner of "Stockholm Midnight GP 2012"
"Fear is lack of knowledge"
"My attitude, your problem!!!"
Min andra adrenalinsport, www.maltochhumle.se , Riddaren af Malt & Humle.
fan va kul !!! grattis![]()
better safe than sorry
Fan så tufft, men samtidigt så fel, man ser dig gasa o dra iväg.........o allt är knäpptyst
Vad ska grannarna klaga på senare när du kör omkring, börnar, gör några wheelies.....men........dom hör inget![]()
Jag håller för ditt ena öra och pratar in i det andra, så blir orden kvar därinne.. xD
Grymt roligtGrattis!!
Mycket kul!
Sjukt skoj att den funkar nu!
Erkänn, du visste att skruvarna till drevet tog i svingen, men valde att köra så eftersom du ville ha en illusion från ljudet att du körde en tvåtaktare istället för en eldrivet?![]()
Grattis till provkörningen!Du är (verkar vara) yngre än jag trodde
Hade fått för mig att det här var ditt sätt att hantera medelålderskrisen
![]()
Underbart!
Are you ready for some action,
Are you ready for the void?
Do you wanna lose your mind tonight,
Do you wanna be a Denim boy?
Tjöp en CDI vetja! (för Zx7R)
Tack för alla positiva kommentarer!
Igår programmerade jag om kontrollenheten så att den ger full strömstyrka, men behöll inställningen på halverad toppfart. Jag skulle även vilja ställa in känsligheten på gashandtaget pga att det i nuläget är ett stort glapp innan gashandtaget skickar signal (och därmet väldigt svårt att hitta dragläge). Genom att kontrollenheten ger väldigt lite ström från gashandtaget i början går det att få bättre kontroll över gasen. Detta är dock en tillfällig lösning då en ny sensor till handtaget skall inhandlas.Sensorn jag valt finns hos Fernell och eftersom de bara tar order från företag måste jag vänta tills företaget jag exjobbar hos ska göra en order.
Idag har jag renoverat bakre bromssystem och sett till att drevbultarna inte tar i svingen och att "kedjeskyddet" går i linje med drevet.
1. Min USB-Seriell RS232 konverterare som jag köpte från ett kinesiskt företag höll inte toppklass. Jag ska få en ny i ersättning men det lär dröja ett bra tag.
2. Jag programmerar kontrollenheten till att lämna mer kräm. Max 450A!
3. Hålen i drevet har fått en vinkel så att skruvarna inte sticker ut och ligger ann mot en större yta. Även kedjeskyddet har flyttats framåt och utåt så att kedjan och drevet ej tar emot när man drar åt bulten för hjulaxeln.
4. Bakre bromssystem renoverat, ny vätska och klossar.
5. Utan belastning ligger kedjan ann väldigt mycket mot svingen
6. Med belastning ligger den mindre ann mot svingen, men fortfarande för mycket i mina ögon
7. Genom att flytta upp motorn ca 1-2 cm kommer kedjan vara frigående från sving vid normal körning.
8. Hoppas det inte är något tvivel längre om att jag är under 30!
Nästa steg blir att göra nya hål för motorfästet och att börja se över hur jag skall kapsla in motorutrymmet.
Jag planerar att köra lite enduro till helgen om vädret inte blir för dåligt, då kanske jag tar med mig Elduron och provkör den mer utförligt!
Skitkul : )
Ska bli skoj o se hur framtiden blir med elhojjar!
www.Piratpartiet.se
___________________
"Vår kärlek är vacker & ren, fast du har hjul & jag har ben"
Har idag jobbat lite med hojen. Lyckades ganska enkelt flytta upp motorns position så att inte kedjar ligger mot svingen lika mycket. Istället för att borra nya hål för att fästa motorn i motorfästet bflyttade jag istället dess fästpunkter så att hela motorfästet flyttas uppåt.
Jag stabiliserade även upp motorfästet med två stag. Lösningen hjälper till att stabilisera, frågan är dock om det räcker.
I övrigt har jag inte gjort något konkret sedan senast. Har dock gjort en del funderande kring hur jag ska förbättra dragning av kablar och hur dessa skall kopplas.
Två bilder från idag, tyvärr ingen som visar resultatet hur kedjan ligger i förhållande till svingen.
1. Stagen som ska hjälpa till att stabilisera. Man ser även ett av de nyborrade hålen som flyttar upp motorfästet
2. Istället för att svetsa om detta fäste när jag höjt motorfästet så gick det bra att även flytta motorfästet något i sidled.
Imorgon hoppas jag på bra väder och att inget går på tok så jag kan göra en mer ordentlig provkörning! Kanske rent av blir ännu en film.
hur gick det nu då?![]()
Hur det gick? Jo det ska jag berätta.
Jag tog en längre provtur i söndags tillsammans med några kompisar ute i ett grustag på hemlig ort. Jag körde inte särskilt länge, ca 30 minuter totalt. Batterierna verkade ta slut hyfsat fort, men de var inte heller fulladdade i början.
Denna gången begränsade jag inte kontrollenheten i strömstyrka utan bara vad gällde hastigheten, fast det som egentligen händer är att signalen från gashandtaget bara tolkas upp till 50% gas, sedan händer inget mer. Så man skulle kunna säga, pga gashandtagets glapp, att jag bara har en sjättedel på gasen som ger effekt. Jag hoppas det blir stor skillnad när man inte stryper kontrollenheten något alls för nu var effekten en besvikelse.
Slutsatser:
Inga kablar verkar bli varma som tyder på för löst klämda kabelsko, får kolla upp detta noggrannare vid något tillfälle.
Motorn blev knappt ljummen när jag körde så några problem med kylning tror jag inte det blir, även om jag nu inte körde mer än 50% toppfart som mest.
Måste se till att hojen blir ordentligt inkapslad så man kan tvätta av den och att det går att köra där det är blött.
Jag kan inte dra några direkta slutsatser vad gäller hur länge man kan köra, men generellt verkar både effekten och körtiden vara under mina beräkningar. Men det återstår att se efter fler tester. Batterierna kommer dessutom att öka i kapacitet när man använt de några gånger.
Mycket spännande
ser fram emot fullgas testerna senare![]()
Störigt det där med gashandtaget, får hoppas att det fixar sig snart så att den blir lite mer "användbar". Hur fett som helst att den faktiskt funkar dock!
Vad för typ av "hållfasthet" (hur mycket stryk den kommer tåla, risk för lösvibrerande kontakter och så vidare) räknar du med?
som jag tidigare skrev så använd ett vanligt gashandtag med vajer
samt en spjäll lägesgivare från mc eller bil dessa jobbar med 0 - 5 volt och är tvärstabila
Bara ett förslag![]()
http://www.turbo-bike.com/
JAG har orginalet ( kinakopior börjar dyka upp )
Kör så de ryyker , Fast man inte får
Numera Dynobänksinnehavare
Somliga får somliga tar, somliga ger och de har inget kvar
Gashandtag Honda MT5, 195:-
Gaswire universal 35:-
Beg TPS från skroten ?:-
Hållbarhet oändlig.
Måste bli billigare än det handtag du har nu.
Kvinnor är som vin, dom bra blir bara bättre med åren, dom dåliga blir bara gammla och bittra....
"Man bör hushålla med sitt förakt av hänsyn till det stora antalet behövande." - René de Chateaubriand
Jag funderade lite på detta, men jag har inget vanligt gashandtag med vajer kvar och innan jag provar något annat så ska jag se om inte en annan sensor kan ändra på glappet i det befintliga handtaget.
I värsta fall köper jag nog ett helt nytt gashandtag om jag inte hittar ett vanligt gashandtag med vajer och en förgasare som man kan ta TPS och andra delar från. Ett nytt elektriskt gashandtag kostar några hundralappar men då får man ett handtag av högre kvalitet än det som sitter på hojen just nu.
I helgen blir det kanske en till körning, denna gång utan strypningar och med fulladdade batterier. Ska även försöka se över lite andra detaljer på hojen.
Det handtag jag har nu var ju gratis, en ny sensor kostar 17 kr. Frågan är dock om den sensorn jag nu valt ut fungerar bättre än den som sitter i nu.
Senast redigerat av Bodoe den 2009-10-20 klockan 19:52. Anledning: Dubbelt inlägg
Kvinnor är som vin, dom bra blir bara bättre med åren, dom dåliga blir bara gammla och bittra....
"Man bör hushålla med sitt förakt av hänsyn till det stora antalet behövande." - René de Chateaubriand
Varför inte satsa på lite tvåtaktskänsla? Löses enkelt med en tvålägesströmbrytare, ON/OFF
|
Har du missat en RR-tävling för att du inte sett reklam om den? | |
|
|
|